Bieszczadzkie Spotkania z Gwiazdami

Wyrusz w podróż po nocnym niebie z Karolem Wójcickim!

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o tym, by zobaczyć niebo takim, jakim oglądali je nasi przodkowie – bez świateł miast, w całej jego pierwotnej krasie – to właśnie tutaj znajdziesz swoje miejsce.

Bieszczadzkie Spotkania z Gwiazdami to wydarzenie, które od lat przyciąga miłośników astronomii z całej Polski. Setki uczestników miały okazję spojrzeć w niebo razem z Karolem Wójcickim w jednym z najciemniejszych miejsc w kraju i doświadczyć tego, czego w miastach nie sposób zobaczyć – tysięcy migocących gwiazd, jasnej wstęgi Drogi Mlecznej i mgławic unoszących się niczym kosmiczne obłoki, planet błyszczących na tle nocnego nieba i meteorów przecinających je w ułamku sekundy. To spotkanie, podczas którego gwiazdy opowiadają historie zapisane na niebie od tysięcy lat!

Południowo-wschodni skraj Polski to jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie noc pozostaje prawdziwie ciemna. Otoczenie Pogórza Przemyskiego, rozległe i dzikie lasy sprawiają, że mamy tu jedne z najlepszych warunków do podziwiania nocnego nieba. Czasem zdarza się, że natura przygotowuje dla nas coś jeszcze – w 2024 roku aż dwukrotnie udało się tu dostrzec jasną zorzę polarną, a 2025 z pewnością nas pod tym względem zaskoczy. To wszystko sprawia, że każda noc pod bieszczadzkim niebem jest niepowtarzalnym doświadczeniem, w którym nauka spotyka się z zachwytem, a wszechświat staje się nam bliższy niż kiedykolwiek.

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym obserwatorem, czy po raz pierwszy chcesz spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, zapraszam Cię do wspólnej podróży po najciemniejszym fragmencie Polski. Wspólnie będziemy odkrywać piękno nocnego nieba, wsłuchiwać się w opowieści o odległych światach i tworzyć społeczność ludzi, którzy – choć stąpają po ziemi – wciąż chodzą z głową w gwiazdach.

Kto może wziąć udział?

Bieszczadzkich Spotkaniach z Gwiazdami może wziąć udział każdy – niezależnie od wieku, wiedzy czy doświadczenia w obserwacjach nieba. To wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą wspólnie zachwycić się pięknem nocnego nieba, odkrywać tajemnice wszechświata i dzielić się swoją pasją. Ci, którzy po raz pierwszy spojrzą w gwiazdy, znajdą tutaj inspirację i przewodników wśród bardziej doświadczonych bywalców naszych spotkań. A ci, którzy już od lat zgłębiają kosmos, będą mieli okazję podzielić się swoją wiedzą i entuzjazmem. To przestrzeń dla wszystkich, którzy choć na chwilę chcą oderwać wzrok od codzienności i spojrzeć w gwiazdy.

Kiedy można wziąć udział?

Na drugie tegoroczne Spotkanie z Gwiazdami zapraszam w weekend 25-27 kwietnia. To sam środek wiosennego sezonu na obserwacje Drogi Mlecznej. Wspólnie będziemy żegnać się z Jowiszam na wieczornym niebie, wypatrywać meteorów czy przelotów sztucznych satelitów. 

Ile to kosztuje?

Koszt udziału w Bieszczadzkich Spotkaniach z Gwiazdami wynosi 530 zł za osobę (dziecko do 10 roku życia 260 zł). W tej cenie uczestnicy otrzymują opiekę przewodnicką, udział w dwóch pokazach nocnego nieba, możliwość obserwacji gwiazd, planet, mgławic i galaktyk przez 40-cm średnicy teleskop oraz obserwacji Słońca przez teleskop H-alpha. Wieczorem wspólnie spędzamy czas przy ognisku, dzieląc się pasją do astronomii.

 

Cena nie obejmuje noclegu i wyżywienia, które rezerwowane są osobno w agroturystyce „Zakole Wiaru”. Koszt pakietu obejmującego dwa noclegi, dwa śniadania i dwie obiadokolacje wynosi 430 zł (dziecko do 10 roku życia 220 zł). Jeśli masz pytania dotyczące organizacji lub rezerwacji, napisz do mnie.

Sięgnij gwiazd razem z nami!

Zarejestruj się na Bieszczadzkie Spotkanie z Gwiazdami i wyrusz w podróż z kosmicznym pilotem u boku!

Wypełnienie formularza i określenie Twoich preferencji noclegowych pozwoli zapewnić odpowiednią liczbę miejsc noclegowych w zaprzyjaźnionej agroturystyce „Zakole Wiaru”. Po przesłaniu zgłoszenia spodziewaj się informacji potwierdzającej dostępność miejsc w ciagu maksymalnie 24h. W przypadku dodatkowych pytań, skontaktuj się ze mną pod adresem mailowym:

karol.wojcicki@zglowawgwiazdach.pl

Do zobaczenia w Bieszczadach!

    Zapisy wkrótce. Więcej informacji na Facebooku „Z głową w gwiazdach”.